Łuszczycowe Zapalenie Stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), jest przewlekłą chorobą zapalną stawów, występującą częściej u chorych na łuszczycę skóry i/lub paznokci lub z rodzinnym wywiadem takiej choroby. Zalicza się ona do spondyloartropatii. Dotyczy ona 6-40% chorych na łuszczycę skóry i/lub paznokci. Może być rozpoznana także u osób, u których nie stwierdza się zmian łuszczycowych na skórze czy paznokciach.

Objawy Łuszczycowego Zapalenia Stawów

  • zapalenie stawów, częściej kończyn dolnych i przyczepów ścięgnistych. Zapalenie może dotyczyć pojedynczych stawów obwodowych, najczęściej ma charakter niesymetryczny, a często zajętymi stawami są stawy międzypaliczkowych dalszych, może prowadzić do destrukcji stawów,
  • zapalenia palców (dactylitis) – palce kiełbaskowate,
  • zapalenie stawów kręgosłupa w tzw. postaci osiowej: bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa z promieniowaniem do pośladków objawy zajęcia stawów krzyżowo-biodrowych, typowe jest ich asymetryczne zapalenie,
  • zmiany w innych narządach i układach: zapalenie błony naczyniowej oka, wady zastawki aortalnej.

Rozpoznanie oraz leczenie Łuszczycowego Zapalenia Stawów

W celu rozpoznania wykonuje się badania laboratoryjne i obrazowe (USG, RTG, przy wskazaniach klinicznych MR), zmiany skórne ocenia i diagnozuje lekarz dermatolog.

Leczenie powinno być prowadzone we współpracy z lekarzem dermatologiem. W zależności od dominujących objawów stosuje się NLPZ, dostawowo kortykosteroidy, leki modyfikujące przebieg choroby: metotreksat, sulfasalazynę, leflunomid. Przy nieskuteczności w/w leczenia, u chorych z aktywną ŁZS stosuje się biologiczne leki modyfikujące przebieg choroby.