Twardzina Układowa

Twardzina układowa, zwana także sklerodermą, jest stosunkowo rzadką chorobą reumatyczną. Przyczyna jej nie jest znana . Charakteryzuje się zajęciem naczyń krwionośnych oraz postępującym włóknieniem tkanki łącznej.

Objawy Twardziny Układowej

  • Objaw Raynauda, występuje u ponad 90% chorych. Jest to napadowe blednięcie, a następnie zasinienie i zaczerwienienie skóry, najczęściej palców rąk, ale może dotyczyć też stóp, nosa, brody, małżowin usznych. Zmianom skórnym towarzyszy ból i drętwienie. Objawy te nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą wyprzedzać na wiele lat pojawienie się innych symptomów choroby. Należy podkreślić, że spotykane są także u osób zdrowych, szczególnie kobiet żyjących w chłodnym klimacie.
  • Obrzęk palców i pogrubienie skóry, poczucie „za ciasnej skóry”.
  • Objawy ze strony narządów wewnętrznych (płuc, serca, nerek) mogą pojawić się w późniejszym okresie choroby.

Badania pomocne w ustaleniu rozpoznania:

Kapilaroskopia, pokazuje zmiany we włośniczkach- najmniejszych naczyniach . Jest to badanie wałów paznokciowych, czyli miejsc gdzie naczynia przebiegają bardzo powierzchownie i można je zobaczyć pod mikroskopem oraz ocenić czy są prawidłowe, czy też budzą podejrzenie zmian patologicznych.

Badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwjądrowych (ANA). W chorobie tej występują charakterystyczne przeciwciała(np. Scl70) i odkrywane są nowe. Uważa się, że występowanie różnych przeciwciał może wiązać się z różnym przebiegiem choroby.

Zdarza się, że prezentowane objawy przypisywane są innym chorobom, gdyż twardzinę charakteryzuje mnogość symptomów. Należy pamiętać, że choroba zajmuje ważne dla życia narządy jak serce, płuca, przewód pokarmowy, nerki, dlatego niezwykle istotne jest wczesne ustalenie rozpoznania i włączenie leczenia.

Leczenie twardziny musi być kompleksowe, obejmować obok farmakoterapii, rehabilitację oraz edukację chorego i jego rodziny. Obecnie nie ma jednego skutecznego leku hamującego rozwój choroby. Terapia jest indywidualna, zależna od postaci i postępu choroby.